Info: Haber Yayın Tarihi: 29 Haziran 2011 Çarşamba Saat 14:00 Türk ve İsrailli Belediye Başkanları Marmaris'te "Diplomasi" KonuşmuşYedioth Ahronoth gazetesi, Türk tarafinin girisimiyle Marmaris'te düzenlenen COPPEM toplantisinda Türkiye ve Israil'in belediye baskanlarinin "diplomatik iliskilerin onarilmasi" amaciyla biraraya geldigini belirtirken, toplantilarda isbirligi konulari içeren bir mutabakat imzalandigina dikkat çekti Marmaris'te "Yerel ve Bölgesel Yönetimleri Avrupa Akdeniz Ortakligi'nin (COPPEM) himayesinde düzenlenen toplantida Türkiye ve Israil'in belediye baskanlarinin "diplomatik iliskilerin onarilmasi" amaciyla bir araya geldigine dikkat çekiliyor. Yedioth Ahronoth gazetesince yayimlanan bir haberde toplantilarda isbirligi konulari içeren bir mutabakat imzalandigi belirtildi.

Israil'in önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronoth'un internet sitesi Ynet, "Israil-Türkiye Belediye Liderleri Diplomasi Konustu" baslikli haberinde "Kisa bir süre önce bir Israilli belediye baskanlari heyeti, iki ülke arasindaki iliskilerin yeniden tesis edilmesi amaciyla Türkiye'de düzenlenen toplantiya Türk mevkidaslariyla birlikte katildilar" denildi.

Haberde, "Bir filo, Gazze sahillerine dogru yol alirken ve Kudüs ile Ankara arasindaki gergin iliskilerin gölgesinde, hala en altindan baslayarak karsilikli güvenin yeniden tesis edilebilecegine inananlar var" yorumunu yapmasindan sonra adini açiklanmayan bir Türk belediye baskaninin "Bir odada o kadar Israillilerin oturdugunu görmekten mutluyum" sözleri aktarildi.

-"TOPLANTI TÜRK TARAFININ INISIYATIFI ILE GERÇEKLESTI"-

Ynet, olaganüstü toplantinin "Türk tarafinin inisiyatifi"yle Israil'deki Yerel Yönetimler Birligi'nin dis iliskileri müdürü ile yapilan yogun görüsmelerin ardindan gerçeklestigine dikkat çekerken Rosh HaAyin Belediye Baskani Mose Sinai'nin baskanlik ettigini heyette de bazi Arap kentlerinin de temsil edildigini kaydetti.

Marmaris'teki toplantinin Avrupa Akdeniz bölgesinde yerel otoriteler arasinda diyalogu tesvik etmeyi amaçlayan "Yerel ve Bölgesel Yönetimleri Avrupa Akdeniz Ortakligi" (COPPEM) tarafindan düzenlendigi belirtilen habere göre, COPPEM Genel Sekreteri Carmelo Motta, toplanti açilisinda yaptigi konusmada "Israil ve Türkiye'nin ikili iliskileri güçlendirmek amaciyla orta bir bagi yeniden tesis edebileceklerine inaniyoruz" dedi.

-"TÜRKIYE, KARAKTERINI DEGISTIRMIYOR"-

Toplantinin 12 Haziran seçimlerinden bir buçuk hafta sonra gerçeklestigine de dikkat çekilirken Marmaris Belediyesi'nin dis iliskilerden sorumlu müdürünün "Iki taraf, çarptirilmis bir imaji görüyor. Türkiye, karakterini, asirililik ve Islamlasma yönünde degistirmiyor" derken, Israilli turistlerin 2012'den itibaren Türkiye'ye dönecegi inancini da dile getirdi.

Bu arada haberde, "Türk heyeti baskani, Turunç Belediye Baskani Ali Fidan'in "herhangi bir Israilli Türkiye'yi tam güven içinde ziyaret edebilir' dedikten sonra "Bilmeniz gerek ki IHH örgütü, Türklerin sadece çok ufak bir oranini temsil ediyor, nüfusun çogunlugunu temsil etmiyor' diye vurguladi" denildi.

-"TÜRKIYE, BIZE INANDIRILANDAN TAMAMEN FARKLI"-

Israil heyeti baskani Mose Sinai de "Buraya Türk halkiyla iliskileri güçlendirmeye geldik. Realitenin, bizi yenmesine izin vermemeliyiz. Kendi realitemizi yaratmaliyiz" sözlerini sarf etti. Israil heyeti üyelerinden Sderot Belediye Baskani David Buskila da, "Burada iken Türkiye'nin, bize inandirilandan tamamen farkli oldugunu anliyoruz ancak bu duygu karsilikli olmasi önemlidir" seklinde konustu.

-"IHH TÜRK HALKININ ÇOGUNUNU TEMSIL ETMIYOR"-

Ynet ayrica, toplantilarda taraflarin, gençler arasinda degisim programlari, bir Türk heyetinin bir belgesel çekmek üzere Israil'i ziyaret etmesi ve gelecek yildan baslayarak ortak kültürel festivallerin düzenlenmesi gibi unsurlari içeren bir mutabakatin imzalandigini duyurdu.

Bu arada, habere göre, Israil heyeti baskani Mose Sinai derken Türk heyeti baskani Turunç Belediye Baskani Ali Fidan da, IHH'nin halkin çogunlugunu temsil etmiyor" seklinde konustu.

- Ankara
(Ankara Haber Ajansi) 29.06.2011 14:00[2830553


Share |